Şule Bilge ÖZKEÇECİ

1963 yılında, Kayseri’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Mersin, İstanbul, Kayseri ve Bandırma’da tamamladı. 2000 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk El Sanatları Bölümü’nden mezun oldu. 2004’te SDÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans programını tamamlayıp mezun oldu.

Hat, tezhip, ebru, minyatür çalışmalarıyla Türkiye’de ve yurt dışında “Özgür Düşler” adlı kişisel sergiler açtı, karma sergilere katıldı. Hollanda, Dubai, İspanya, Hindistan, Balkan ülkeleri, Macaristan gibi çeşitli ülkelerde farklı etkinlikler çerçevesinde ve sempozyumlar bünyesinde bildiriler sundu, konferanslar verdi. Muhtelif kurumlarda tezhip, minyatür, ebru, medeniyet ve sanat tarihi dersleri verdi.

Şule Özkeçeci’nin; Türk Sanatında Tezhip adlı bir kitabı, bazıları gazete ve dergilerde yayımlanan makale, hikâye, şiir, deneme, anı türünde yazıları bulunmaktadır. Son olarak Temas adlı kitabı yayınlanan Özkeçeci, sanatsal faaliyetlerinin yanı sıra editöryal çalışmalarını ve bilimsel araştırmalarını sürdürmektedir. Özkeçeci, evli ve dört çocuk annesidir.

 

Yazara Ait Kitaplar

  • Temas Namaz Kardeşliği

    Bu kitaba; yaptığımız seyahatlerde namaz kılmak için kapısını çaldığım evlerin ve namaz sayesinde temas ettiğim insanların hikâyelerini yazarak başladım. Sonra geçmişe, ülkelerin hususiyetlerine, yakın tarihimizdeki değişimlere ve modernleşme maceramıza uzandı konular. Eski masallar gibi olaylar, mekânlar, hikâyeler iç içe geçti… Üç kitabın ilki olan Temas - Namaz Kardeşliği hayata ve insana dair, olan ve hep olacak olanı ihtiva ediyor. Okurken bir yerde kendinize rastlayabilirsiniz!

    Kitabı Detaylı İncele
  • Türk Sanatında Tezhip

    “Türk Sanatında Tezhip” kitabı yazma kitap sanatları içinde yer alan tezhip sanatını; kullanılan motifler, kompozisyon tasarımları ve özellikleri, çizimleri, kullanım alanları, malzemeleri ile detaylı olarak ele almaktadır. Tezhip sanatını çizgiden başlayıp bitiş aşamasına kadar anlatan bu kitap aynı zamanda, Türk sanatının tarihi ve teorik birikimini bir bütün olarak görmenin önemine dikkat çeker. Bu konuda geniş bir perspektif oluşturabilmek için Türk sanatının bütünlüğü içinde ele alınan diğer yazma kitap sanatları ve süsleme sanatlarının uygulandığı başlıca sanat dalları da tanıtılmaktadır. Sanata ait farklı tezler öne süren ve çizimler, şemalar, renkli resimlerle desteklenen Türk Sanatında Tezhip kitabı, teorik ve uygulama olarak sanatla ilgilenenler için bir başvuru kaynağı olacaktır.

    Kitabı Detaylı İncele