Yusuf Duru

1967 yılında Konya’da doğdum. İlk,orta, lise ve üniversite tahsilimi Konya’da tamamladım. İlkokul üçüncü sınıfta bir temsilde üstlendigim basit bir monologya ile basladı tiyatro sevdam ve o günden bu yana, Türkiye’nin tüm şehirlerinde ve Almanya başta olmak üzere, Hollanda, Belçika, İsviçre, Danimarka, İsveç, Lüksenburg, İngiltere ile bir çokavrupa ülkesinde, Avustralya’da, Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun Meddah, Nasreddin Hoca, Orta Oyunu, Karagöz gibi dallarını sergiledim. Geleneksel Türk Tiyatrosu sevdam 1995 yılında başladı. O günden sonra tiyatro sanatının bu dalı ile çok daha yakından ilgilenmeye, araştırmalar yapmaya başladım. Meddahlığı kendime meslek olarak seçtim ve bu konuda yaptığım ciddi araştırmalar sonunda edindiğim bilgi birikimi ile sahne almaya başladım. 2010 yılında T.C. Kültür ve Turizm BakanlıgıArastırmaEgitim Genel Müdürlügü’nceolusturulan heyet tarafından Sivas şehrinde Buruciye meydanında, Ramazan ayına özel “Buruciye Yaz Akşamları” etkinliği kapsamında icra ettiğim, meddah, karagöz ve orta oyunu gösterileri esnasında tespitim yapıldı. Aynı yıl içinde Bakanlık nezdinde olusturulan seçici kurul tarafından Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun Meddah Kültürünü layıkıyla temsile ve gerekli bilgi birikimine haiz oldugumuz tespit edilerek, Somut Olmayan Kültürel Miras Tasıyıcıları proje kapsamında T.C. Kültür Bakanlıgı nezdinde “Geleneksel Tiyatro Sanatçısı Meddah” ünvanı resmi olarak verildi. Ayrıca yine 2010 yılında Unesco tarafından “Somut Olmayan Kültürel Miras Tasıyıcı Dünya Sanatçısı” olarak kabul edildim. Halen Türk Halk Kültürü ve Geleneksel Türk Tiyatrosu icra sahasında önemli bir yeri olan Meddah Kültürü ile birlikte Orta Oyunu, Karagöz ve Hikayeci örnekleri ile Nasreddin Hoca karakterini sahnelemek marifetiyle hem Türkiye’de, hem Avrupa’da turneler ve gösterilerde kültür elçisi ve temsilcisi olarak çalısmaya devam etmekteyim

Yazara Ait Kitaplar

  • Karagöz Geleneksel Sahne Sanatları

    Karagöz, geleneksel Türk tiyatrosunun kollarından Karagöz (gölge) oyunu, orta oyunu ve meddahı tanıtmaktadır. Bu üç önemli kol hakkında bilgiler verip klasik Karagöz oyunundan, orta oyunundan ve meddah hikâyelerinden örnekleri genç okuyucularla paylaşmaktadır. Bu kitap Türk toplumunda, İslâm’dan önceki dönemlerden itibaren ciddi bir etkileşim ve eğlence aracı olarak asırlardır varlığını sürdüren ve kültürel yapı taşlarımızdan olan bu sanatları yeni nesillere ulaştırmayı amaçlamaktadır.

    Kitabı Detaylı İncele
  • Söğüdün Son Yaprağı Çanakkale

    Bu kitap, Çanakkale adını kanla yazan, boğazı- nı dünyaya geçilmez kılan cesur yiğitlerin des- tansı öyküsünü anlatıyor. Toprağı kanları, canları ile vatan yapan gerçek kahramanların öyküsü. Her biri bir abide gibi yüce gönüllü, saf ve ce- sur, Anadolu’nun yüz binlerce gencecik evladı onlar… Yazıgen 3.GÖZ ile bu kitapta neler var? Çanakkale-Söğüdün Son Yaprağı’nı Yazıgen 3. Göz mobil uygulaması ile Yusuf Duru’nun özel sunumuyla sesli kitap olarak dinleyebilirsiniz. Bunun için mobil marketinizden Yazıgen 3. Göz uygulamasını indirip kitaptaki ses ikonlarını okutmanız yeterli.

    Kitabı Detaylı İncele